Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem

Do 31.5.2012 ZÚ se sídlem v Praze (ZÚ Ústí na Labem)


Přeskočit na hlavní navigaci


Zavšivení (pedikulóza) je onemocnění, které je v současné době velmi rozšířeno, zejména v dětských kolektivech. Problémem je snížená vnímavost vší (rezistence) na dosud používané preparáty, která umožňuje vším se v populaci udržovat a dále šířit.

V první řadě je nutno ověřit, zda se opravdu jedná o vši. Podezřelé organizmy, případně jejich vajíčka (hnidy) přilepená na vlasech, uložte do vymyté skleničky od léků a přineste do parazitologické laboratoře buď přímo, nebo prostřednictvím vašeho ošetřujícího lékaře, který vám kontakt s laboratoří zprostředkuje. Pokud se nákaza potvrdí, můžete použít některý z dosud používaných přípravků: český „Diffusil H“, který se však již nevyrábí, nebo dovážený přípravek „Parasidose“. Vši jsou však bohužel proti oběma přípravkům částečně odolné, takže je nutno přípravky nechat působit o něco déle, než je uvedeno v návodu. U přípravku „Parasidose“ je možno prodloužit dobu působení o dvě minuty, u přípravku „Diffusil H“ se přípravek může nechat působit přes noc. Léčebná kůra se však nesmí opakovat dříve než za jeden týden, častějším používáním se paradoxně rezistence vší k přípravkům zvyšuje! Koncem srpna by se v našich obchodech již konečně měl objevit nový přípravek „Diffusil H Forte“, s vysokou účinností proti těmto parazitům.

Nejspolehlivějším prostředkem je však vždy pečlivá kontrola hlavy, pročesávání vlasů hustým hřebenem nejlépe nad bílým papírem, kde jsou vypadávající vši dobře vidět. Účinnost léčby je také možno kontrolovat pozorováním hnid, z nichž se asi po týdnu uvolňují larvy vší. Hnidy lze z vlasů, nejčastěji v partiích za ušima, odstranit pouze odstřihnutím vlasů. Prázdné hnidy jsou světlejší a jsou na odrůstajících vlasech umístěny dále od kořínků. Pokud jsou hnidy přilepeny na vlasech níže než jeden cm od pokožky, znamená to přítomnost živých vší a je nutno léčebnou kůru opakovat tak, jak je výše popsáno.
Hlavní navigace: